Moje keš GC24DQR jen pro prémiové členy

Rozhodl jsem se využít možnost, kterou nabízí prémiové členství. Převedl jsem jednu svoji novější kešku do režimu Premium Member Only Cache (PMO), tj. její souřadnice i celý listing jsou přístupné pouze kačerům platícím za prémiové členství. Samozřejmě se tu a tam na moji hlavu snáší za tento krok kritika od neplatících (zvláštní, že jenom od nich) kačerů, kteří se nějakým způsobem domákli zadání a zalogovali si nález. Nemám žádný problém s tím, když si neplatící člen řádně zaloguje nález, ačkoliv oficiálně o kešce vůbec neví. Ale na druhou stranu neberu jejich kritické zápisy typu „nechápu, proč má byt za prachy“, „pokud všechny kešky budou za prachy, tak to můžeme zabalit“. Inu, pokud Groundspeak umožňuje platícím uživatelům, aby udělali kešku „za prachy“, tak proč toho taky někdy nevyužít? Nebudu to obhajovat důvody, jako je ochrana přírody, i když omezení počtu kačerů zajisté místu jenom prospěje. Ano, mé důvody jsou celkem sobecké:

Zaprvé: Když už se kačeři dělí na ty, kteří platí, a na ty, kterým 30 dolarů na rok připadá hodně, tak proč by platící nemohli mít nějakou tu výhodu navíc? Kromě toho, kešky „za prachy“ mohou zakládat jenom platící členové. Neplatící mohou zakládat jen ty, které jsou zadarmo. Takže zabalit to rozhodně nikdo nemusí. Kešek PMO navíc zase není tolik, aby z toho měl někdo nějakou zásadní újmu. Já sám jsem autorem více než desítky keší – myslím si, že ne úplně blbých – ale tuhle možnost jsem využil zatím pouze jednou. A už jen fakt, že přes veškerá omezení není úplně vyloučeno, aby si nález zalogoval kterýkoliv kačer, celkem mluví proti tomu, že se jedná o jakousi exkluzivní záležitost, či dokonce snad o diskriminaci neplatících.

Zadruhé: S touhle keškou jsem si celkem vyhrál, a to jak s provedením, tak i s výběrem místa. Její pořízení mě stálo nějaký čas a taky docela hodně peněz. A jsem rád, že první ohlasy na ni byly vesměs pozitivní. Takže po měsíci zkušebního provozu jsem ji změnil na PMO. Prostě bych chtěl, když už jsem tomu to úsilí, čas i peníze věnoval, aby moje keška bez velké újmy na místě vydržela co nejdéle. Co je špatného na tom, že se snažím ochránit svůj majetek? Bohužel jsem už párkrát na svých i cizích keškách mohl vidět, jak se někteří lidé (včetně různých chudáků, kteří kešky záměrně ničí) chovají k cizímu majetku, který má sloužit pro zábavu a potěšení ostatních. Rozhodně nechci házet kačery do jednoho pytle, ale nemálo takových se mezi námi najde. Možná jsem naivní, když si myslím, že ten, kdo je ochoten platit si prémiové členství, přistupuje ke své zábavě s větší vážností a zodpovědností. Věřím, že mezi těmi, kteří dobrovolně platí, je jen minimum takových, kteří se ke keškám nechovají hezky. Třeba se mýlím, ale doufám, že ne.

Zatřetí: Pokud už to nazýváte keškami „za prachy“, uvědomte si, že já jako autor keše z toho žádné peníze nemám, ale „jenom“ radost z toho, že ostatním se moje keška líbí a jsou ochotni psát do svých logů trochu víc než pouhé „díky za keš“.

Diskuse

dotaz

Stuplici | 15.02.2015

tady by nás jen zajímalo, jestli by jste respektoval, kdyby u nektere kesky bylo napsano v listingu "jen pro basic members" (ono by to samozrejme neproslo cenzurou), ale zkusme si to predstavit

Přidat nový příspěvek